X
צור קשר חוקר פרטי | חקירות פרטיות | משרדי חקירות | האזנה | חוקרים פרטיים | מידע עסקי | איתור לפי טלפון | איתור כתובת |

האזנה לא חוקית

האזנה לשיחה ללא הסכמה וידיעה של אף אחד מבעלי השיחה, נחשבת האזנת סתר בלתי חוקית. העונש הקבוע בחוק למבצע האזנה שלא על-פי היתר כדין, הנו מאסר חמש שנים. ביצוע האזנת סתר או האזנה לא חוקית, הנו עבירה חמורה ופגיעה בחוקי יסוד.


לפני למעלה מעשור שנים, חוקרים פרטיים שנשכרו על ידי המוציאים לאור של העיתונים "מעריב" ו"ידיעות אחרונות", ידעו גם ידעו, שהם עומדים לבצע האזנה לא חוקית, שעונש חמור ביותר בצידה, למי שיתפס ויורשע בדין. הכיסים העמוקים ומלאי המזומנים, של שני העיתונים הניצים,על רקע תחרות מסחרית שהונעה ממאבק אישי ויוקרתי של בעליהם, גרמו לכמה משרדי חקירות מובילים,  שלא השכילו להתגבר על  תאוותם לכסף טוב על בסיס מזומן, להיות "המצותתים להשכיר" של שולחיהם. ים של כסף נשפך על חוקרים פרטיים, שביצעו האזנות סתר במשך חודשים ארוכים.


הלקוחות האובססיביים, לא השביעו את רעבונם וצימאונם, למידע חם ונגיש ממקור ראשון על המתחרה השכן. הגבולות נפרצו. בעלי העיתונים לא רצו לעזוב את הסאגה המתמשכת של האזנות סתר סיטונאיות, כאשר חצי תאוותם בידם. הם רצו את הכל וכמה שאפשר יותר מהר, מכל הבא ליד. כמו לכל דבר טוב, למרות שאינו חוקי בעליל, יש סוף.


הפעם, הסוף לא היה טוב. זה לא היה עוד אחד מסרטי הבורקס ההוליוודיים.  החגיגה נגמרה ברעש גדול. משטרת ישראל נכנסה חזק לתמונה במטרה לערוך ניקיון יסודי. גייסה עדי מדינה, ערכה בדיקות לגילוי האזנה ופרסה את רשתה החקירתית על החוקרים הפרטיים שביצעו האזנות ועל הלקוחות המזמינים. החקירה נמשכה חודשים ארוכים.

הפרקליטות ליוותה מקרוב את כל מהלכי החקירה. הוגשו כתבי אישום באשמת האזנה לא חוקית, כנגד חוקרים פרטיים ובעלי העיתונים המזמינים ועובדיהם, שהיו מעורבים ברמה כזו או אחרת. בית המשפט הרשיע את הנאשמים בהאזנת סתר. עונשים חמורים נגזרו על חלק מהמעורבים. רישיונם של החוקרים הפרטיים המורשעים נשלל. מקצתם נשלחו לכלא יחד עם המזמינים ואחרים ניצלו בעור שינם, כתוצאה מעסקת טיעון או מחוסר ראיות מוצקות.  
 

  

נודה על האמת, קשה לעמוד בפיתוי שבביצוע האזנה לא חוקית, כאשר צינור של כסף מחובר ישירות מהלקוח אל משרדי חקירות, שנשכרו לביצוע האזנות סתר כאמור. לא על הכסף לבדו יחיה חוקר פרטי. יש כסף נקי ויש כסף מלוכלך. בשביל כסף נקי וחוקי, חוקרים פרטיים נדרשים להשקיע את מיטב המרץ, התחכום, המקצועיות והראייה לטווח ארוך. זה לוקח זמן וסבלנות אין קץ, עד אשר זוכים ביושר בתגמול המגיע, עבור ביצוע חקירות כשרות.

חוקרים פרטיים, עצלנים ותאבי בצע, שחושבים לעשות "מכה" של מזומנים תוך זמן קצר, יעדיפו ככל הנראה לבחור באמצעי הפסול של האזנה בלתי חוקית בעליל.  נכון, השימוש בכלי של האזנת סתר, עשוי להניב תוצרים יוצאי דופן באיכותם. אין לקוח שלא היה רוצה לקבל את המידע הטוב ביותר, שישרת את מטרת הזמנת החקירה, על היעד המתחרה בו באגרסיביות וגורם לו נזקים כלכליים כבדים.


להבנתנו המקצועית, הכסף הגדול המובטח, מעצם הפעלת האמצעי של האזנה בלתי חוקית, לא שווה את הסיכון האישי והמקצועי. המחיר יקר מדי. הכאב חד, צורב ולא מגליד לאורך שנים. "טוב שם משמן טוב", אמר מי שאמר. אין צודק ממנו. לאורו של ערך זה, אנו משתדלים לפעול במישור המקצועי ואני רוצה להאמין, שגם במישור האישי.


היו לא מעט חוקרים שסרחו לפני עשור שנים, והפנימו את הלקח, שלא משתלם בשום מובן להתפתות להצעות של לקוחות אובססיביים, שיודעים לנפנף עם המסר השחצני:  "כסף זה לא בעיה. רק תביא לנו חומר". חוקרים אלה, הורידו פרופיל, עד שהזעם הציבורי חלף. עשו חשבון פנימי עם עצמם. הבינו שאין טעם בהסתבכות המיותרת שבביצוע האזנה לא חוקית ובחרו להתמקד באמצעי איסוף חוקיים ומקובלים.

וכמו תמיד, חוקרים פרטיים אחרים לעומתם, סרבו לחשוב נכון והמשיכו ככל הנראה להעדיף את הדרך העקומה. פרשת "הסוס הטרויאני" שהתפוצצה ברעש גדול לפני מספר חודשים, היא ההוכחה לנטען על ידנו, שיש מי מהקולגות שלנו, שמסרב ללמוד את הלקח מפרשות עבר.

שהרי, מהי פרשת "הסוס הטרויאני" בקליפת אגוז, זו בעצם האזנת סתר בלתי חוקית למחשבים ולא לשיחות טלפון. פעם האזינו בסתר לטלפונים וכיום, עם ההתפתחות הטכנולוגיה ורשתות המחשבים והאינטרנט, מאזינים יותר למחשבים, בניגוד לחוק. גם פרשה זאת, הפילה חללים מקרב משרדי חקירות רבים ומוכרים. כמה משרדים נסגרו. חוקרים פרטיים נאלצים לחפש לעצמם מקורות תעסוקה אחרים.


הלקוחות המזמינים שלא הורשעו עדיין, תופסים מרחק ביטחון ממי, שעד לא מזמן היה ספק המידע הקבוע שלהם. ככה זה. אין רחמים ואין חסד נעורים. חוקר פרטי שהסתבך בביצוע האזנה לא חוקית, נשכח על ידי הלקוח המזמין ונמחק מרשימת ספקי השרות שלו. לעיתים קרובות, גם לקוחות אחרים ששמעו אודות חוקר פרטי שביצע האזנת סתר, ימחקו אותו.


למי ששכח, או לא ידע רק נזכיר, שבמדינה מתוקנת כמו שלנו, ישנם גופים שלטוניים שמוסמכים לבצע האזנות סתר, למטרות ביטחון המדינה או ללחימה בגל הפשיעה הגואה. שר הביטחון מוסמך לאשר האזנת סתר - למטרות ביטחון המדינה; גם המשטרה רשאית לבצע האזנה - באישור כתוב מנשיא בית משפט מחוזי, או סגנו שהוסמך לכך, לפי בקשת קצין משטרה לצורך מניעת עבירות וגילוי עבריינים, לאחר ששקל את מידת הפגיעה בפרטיות מול חומרת העבירה; מפכ"ל המשטרה רשאי אף הוא לאשר האזנה, במקרים מיוחדים ודחופים כמפורט בסעיף 7 לחוק.

  

הפיקוח על האזנות סתר נעשה באמצעות דיווח שנתי לגופי ממשל כגון וועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, וועדת חוץ וביטחון ו-וועדה משותפת של שתיהן, תוך מתן פירוט על מספר ההיתרים ותוכנם. המפקח הכללי של המשטרה מגיש מדי חודש דוח ליועץ המשפטי לממשלה על האזנות - ועל תנאיהן.

קצין משטרה המתייצב בפני נשיא בית המשפט המחוזי או סגנו לקבלת היתר להאזנה, צריך לפרט בבקשה את תקופת ההאזנה, אשר לא תעלה על שלושה חודשים מיום נתינת ההיתר - ההיתר ניתן לחידוש עם הנמקה - וכן פרטים נוספים כגון מספר הטלפון המיוחד, האדם הספציפי, וסוג ההאזנה הנדרשת.

 

לפיכך, מה אנו מציעים לכל חוקר פרטי באשר הוא? התרחק כמו מאש מביצוע האזנה בלתי חוקיות למחשבים או לשיחות טלפון. אל תתפתה להצעה כספית נדיבה של לקוח, שיבקש להזמין ממך האזנת סתר בלתי חוקית. דחה בנימוס כל הצעה לביצוע האזנה מכל סוג, אפילו אם זה יעלה לך באובדן לקוח חשוב ובאובדן הכנסה.

התמקד במה שאתה יודע לעשות הכי טוב ובאמצעים חוקיים בלבד. בעידן של היום, הנגישות למידע גבוהה ומגוונת. צריך להשקיע בביצוע חקירות פרטיות, באיסוף ובניתוח הנתונים. יש לבנות סיפורי כיסוי חוקיים ולצאת אל משימת האיסוף שהוטלה עליך. 
 

 

חוקר פרטי! נא לא להתבלבל, בין מה שמותר למדינה, לבין המותר והאסור לך. האבחנה ברורה ואין מה לחפש פרשנויות מקלות או תירוצים מיותרים, שאולי יש בהם להצדיק ביצוע האזנה בלתי חוקית. אין לכך כל הצדקה. חד וחלק.


באם הנכם מעוניינים לקבל מידע נוסף אודות בדיקת האזנה, אמצעים לגילוי ומניעת האזנה לקווי טלפון, בבית או במשרד, ניתן להעלות שאלות בפורום חקירות. כמו כן ניתן לפנות אלינו באופן אישי, דיסקרטי וללא כל התחייבות, באמצעות דוא"ל. צוות המשרד מבטיח לסייע ולענות על כל שאלה או בעיה בנושא האזנה לא חוקית.


 

 

                                                                                            

 

 


לשיחת יעוץ מקצועי עם חוקרי משרדנו התקשרו עכשיו:
0775446977
צור קשר
 

  תחומי חקירות פרטיות
 
- חקירות
- חוקרים
- האזנת סתר
- פוליגרף


  חוקרים פרטיים ממליצים

- בדיקת האזנה
- חקירות פרטיות
- מעקבים - כללי יסוד
- רוצים למצוא מאמר ?
- עורך דין פלילי
- תמיכה