X
צור קשר חוקר פרטי | חקירות פרטיות | משרדי חקירות | האזנה | חוקרים פרטיים | מידע עסקי | איתור לפי טלפון | איתור כתובת |

חוקרים פרטיים ושתיקתו של נחקר


המאמר נכון לגבי חקירות משטרתיות ולגבי חקירות במשרד חקירות פרטיות.
אורי שטרית, כותב המאמר, הנו יוצא יחידת חקירות בכירה במשטרת ישראל.

אין יותר מעצבן ומתסכל לחוקרים, כאשר למולם יושב נחקר שתקן, כמו גלעד שרון. תיק טוב, זה תיק עם הודאה של חשוד. על המיתוס הזה מתחנכים חוקרים באשר הם. חוקרים מיחידות שונות שנפגשים למשל, בקורסים המשטרתיים, מחליפים גם חוויות על תיקי חקירות שהיו בטיפולם. בדרך כלל, חילופי הדברים הדרמטיים, נוגעים  ל"שבירת" החשוד עד הבאתו לדבר הודאה מלאה.

"אתה לא מאמין איך שברתי אותו, איזה תרגיל עשיתי לו, הוא שיחק אותה שתקן ואחרי שישבתי עליו חזק, הוא התחיל לזמר כמו ציפור..."  הן חלק מהאמירות, בהן מתהדרים חוקרים ובצדק מסוים. המסמכים שנתפסו בבית החשוד או במשרדו, פחות מלהיבים את הדמיון, אפילו אם יש בהן את הראיות המוצקות הנדרשות להוכחת החשד המיוחס. אין כמו הודאת אמת ולא כוזבת של חשוד, לגרום לחוקרים את הסיפוק המיוחל, זה סיפוק רטוב. זה לא דומה לראיות הקופצות לעיני החוקרים מתוך המסמכים היבשים, או מתוך ממצאי זירת הפשע.

שתיקת נחקר, זה לא משהו אבסולוטי, כמו שזה יכול להישמע. השתיקה היא סלקטיבית. יש נחקר שיענה לכל שאלה שהחוקרים ישאלו אותו, כאשר יגיע שלב השאלה, שיש בה להפליל את החשוד להבנתו, הוא ישיב באחד הניסוחים הבאים: "בעצת עורך דיני אני שומר על זכות השתיקה, לא מוכן לענות זה עלול להפליל אותי, עבור לשאלה הבאה. אני שומר על זכות השתיקה".

יש נחקר שאפילו לא יהיה מוכן לחתום כנדרש על נוסח האזהרה: "ראיתי הנ"ל לפני והודעתי לו שאני חוקר אותו בחשד... הודעתי לו שאין הוא חייב לומר דבר רק אם ירצה בכך....."

לעומתו, יש חשודים שיחתמו על האזהרה. יבקשו מהחוקרים לרשום כל שאלה בדף ההודעה. ישיבו להם בנוסח הקבוע: "שומר על זכות השתיקה". ובשאלה הבאה ישיבו: "ראה תשובתי לעיל". 


בחדר חקירות, לא רושמים רק הודעות, יש שיחות רקע, יש סתם דיבורים, תלוי באופיים של החוקרים והנחקר. יש נחקרים, שידברו חופשי על הכול, מזג האוויר, בעיות עם האישה והילדים, פוליטיקה. חוקרים מיומנים, ינסו תמיד לנצל את המומנטום ולגרור את בן שיחם לסיבת זימונו האמיתית. אם הנחקר ערני ומתוחכם, הוא יסובב את החוקרים בחזרה למסלול שרצוי לו. חוקרים מנוסים יבינו עם מי יש להם עסק ויעבורו לשלב הכתיבה של ההודעה.

לפי הנוהלים ובכפוף למצב החקירה, על החוקרים להציג לנחקר את כל השאלות, שבאמצעותן יוכלו לקשור אותו לחשד המיוחס. אין חקירה יותר משעממת ומתסכלת, כאשר חוקרים נדרשים להציג את כל השאלות, כדי שהחשוד לא יטען בבית המשפט, לא שאלו אותי אז לא עניתי. החשוד משיב לך לאקונית את אותה תשובה שאין בה כלום, חוץ משתיקה. חוקרים מרגישים כמו פקידי תביעות בביטוח לאומי, שברשותם טופס מוכן מראש עם שאלות, שאת כולן הם חייבים להציג.

חשודים כמו גלעד שרון ונעמי בלומנטל "מביאים את הסעיף" לחוקרים בעצם שתיקתם. השתיקה מתריסה, פרובוקטיבית, מתסכלת ולעיתים גם פוגעת באגו המקצועי של חוקרים. אלו במקרה, השתקנים המפורסמים. יש הרבה אחרים, שדבר שתיקתם לא הובא לידיעת הציבור בדרך של הדלפות לאמצעי התקשורת, או באמצעות הדיון המשפטי הפומבי. הכול מתנהל וזורם, לפי האפקט המצטבר של הפיגורה, שהוזמנה לחדר חקירות.


נחקר שותק יכול להיות אתגר עבור חוקרים. נכון, לא כל נחקר.


אם מדובר בחשוד לא מתוחכם, שלא עשה סימולציות עם עורכי דינו, שהופתע בחיפוש בביתו בשעת בוקר מוקדמת, שנלקח אחר כבוד לחדרי החקירות, כשהוא עדיין המום ולא קולט מה מתרחש, כי זו לו החקירה הראשונה בחייו והוא מת מפחד ממעצר באבו כביר, הוא יפול כפרי בשל בידי חוקרים מתחילים. חוקרים ידעו היטב למסמס לו את זכותו לשתוק, גם אם היא תולדה של אינסטינקט בסיסי, שנועד למנוע הפללה עצמית. קצת תרגילי חקירה, לחצים מתונים, שלא נופלים בגדר האסור על דיני הראיות, איומים עדינים ומרומזים, למה שצפוי לו אם ישתוק, יגרמו לנחקר הפשוט הזה, לזמר כבר ביום הראשון לחקירתו.


לעומתו, על חשודים כבדים, מפורסמים ומוגנים ע"י עורכי דין מהשורה הראשונה, כמו גלעד שרון ונעמי בלומנטל, לא ניתן להפעיל את אותן שיטות, שמשכנעות את הנחקר השותק, שכדאי לו לוותר על זכות השתיקה. במקרה כגון אלה (שרון ובלומנטל) על החוקרים לחפש את הראיות בערוצים אחרים ובשיטות אחרות. זה קשה יותר. זה דורש יותר מקצועיות וסבלנות. זה מצריך הפעלת אמצעים מתוחכמים. יותר נחקרים, במעמד של עדים או חשודים, נכנסים מכורח הנסיבות למעגל חקירות והחיפושים.


שתיקתו של דג שמן כמו גלעד שרון, יכולה רק להגביר את המוטיבציה של חוקרים. שתיקתו מעידה כמאמר הקלישאה, שיש לו כנראה מה להסתיר. מה שהוא מסתיר עלול להפלילו. את זה חוקרים מקצועיים צריכים לחשוף. בהכירי את החוקרים מעבודה משותפת רבת שנים, ברור לי לחלוטין, שנחום לוי, חגי בן אריה, גילה בכר ועוד רבים וטובים שהצטרפו ליאח"ה, עשו ועושים את מה שצריך במסגרת איסוף הראיות, תוך לקיחה בחשבון את האפשרות, שבניו של ראש הממשלה ישתקו ויקשו על החקירה. 

מבלי להתיימר לדעת מה יש באמת בתיק, ברור מאליו, שהיה להם זמן ואמצעים, לאסוף ראיות למכביר, חרף יתרון החסינות שמוענק לראש הממשלה, ממנה נהנה בעקיפין גם בנו גלעד השותק. אם באמת יש לחוקרים הללו, את מסכת הראיות הנדרשת להגשת כתב אישום, שתיקתו של גלעד שרון לא אמורה למנוע את הגשת כתב אישום ואף להבטיח את הרשעתו בבית המשפט.

אם התיק רזה ודל בראיות, אפשר להבין את כל המהומה העקרונית שמתנהלת בבתי המשפט, שנועדה להעמיד במבחן את הזכות שבחר בה שרון – לשתוק.  לא מעט תיקים הוגשו לבית המשפט, כאשר החשודים העיקריים שתקו שתיקה מוחלטת לאורך כל החקירה. אני אישית העדתי בבית המשפט בלא מעט תיקים כאלו, שהסתיימו בהרשעתו של הנאשם השותק, שבחר לפתוח את פיו רק בבית המשפט.


חשוד, שהראיות סגרו עליו וכל שנותר לו זה לדבר בעת חקירות והוא בחר אחרת, מצבו רע. גם אם ידבר בבית המשפט, ספק אם עדותו הכבושה תהיה קבילה. שהרי, ניתנה לו ההזדמנות לפתוח את סגור ליבו. משלא עשה כן, ספק רב אם יקבל את הסעד המבוקש מבית המשפט, אלא אם יוכיח, שהרגיש מאוים ע"י אמצעים ולחצים פסולים, שמנעו ממנו לדבר במהלך חקירות שעבר. או אז, הסוגיה פתוחה למשפט זוטא ולהחלטת בית המשפט.


לסיכום, איסוף מודיעיני מקדים ושקט ללא דליפות מיותרות, עבודת הכנה איכותית, חיפושים סימולטאניים במקומות הנכונים, חקירות מקדימות של מעורבים קשורים, שמובילים אל החשוד המרכזי, תוך כדי ליווי צמוד ומקצועי של הפרקליטות, אמורים לספק את הסחורה הנכונה, שיש בה להבטיח, תיק חקירות סגור בראיות מוצקות, הגוברות על כל שתיקה של כל חשוד, מכל סוג ומכל דרג.

חוקרי יאח"ה מבת ים ויאחב"ל מפתח תקווה, שאותם אני מכיר היטב, יודעים את העבודה, הם מנוסים בחקירות רצופות מגבלות וחסינויות. הם עשו זאת בעבר ויעשו זאת גם בתיקים הפתוחים של גלעד שרון ודוד אפל. ימים יגידו.


אנו נשמח לסייע ולענות בכל שאלה בנושא חקירות בכלל ובנושא חקירות פרטיות בפרט. ניתן להעלות שאלות רלוונטיות בפורום חוקרים פרטיים. צוות המשרד ישמח לענות כמיטב יכולתו לכל שאלה בנושא חקירות. ניתן לפנות באמצעות דוא"ל, גם בעילום שם (אורי שטרית).

  

 

לשיחת יעוץ מקצועי עם חוקרי משרדנו התקשרו עכשיו:
0775446977
צור קשר
 

  תחומי חקירות פרטיות
 
- חקירות
- חוקרים
- האזנת סתר
- פוליגרף


  חוקרים פרטיים ממליצים

- המלצות על אתרי אינטרנט
- כיצד לבחור חוקר פרטי?
- סיכונים מקצועיים
- מעקבים מוזרים
- מידע עיסקי