X
צור קשר חוקר פרטי | חקירות פרטיות | משרדי חקירות | האזנה | חוקרים פרטיים | מידע עסקי | איתור לפי טלפון | איתור כתובת |

חוקרים פרטיים - מה שחיפשת

בני אדם נוטים לשכור חוקרים פרטיים, במיקרים מגוונים כגון: הונאות ביטוח, בגידות בין בני זוג, איתור חייבים ונעדרים, בדיקות האזנה, התקנת מצלמות נסתרות, מעקבים, גניבת זכויות יוצרים, זיופים, חקירות פליליות.

בכדי למצוא חוקר פרטי ניתן לבדוק בדפי זהב או לבדוק במנוע חיפוש באינטרנט. יותר ויותר חוקרים פרטיים בונים לעצמם אתרי אינטרנט. ניתן לבחור חוקרים לפי קריטריונים רבים כגון: שם מוכר וקליט, מיקום גיאוגרפי, אתר אינטרנט או מודעה מרשימה ועוד.

השאלה הראשונה שברצוני לשאול אתכם היא, האם מודעות מפתות, אתרי אינטרנט הפועלים בטכנולוגיות פלאש מתקדמות או כישורים שיווקיים של חוקרים פרטיים, אומרים בהכרח כי אותם חוקרים יוכלו לבצע כל עבודת חקירות הדרושה לכם? איך תוכלו לדעת?

מלאכת הבחירה בחוקר פרטי, פשוטה יותר עבור עורכי דין ואנשי חברות הביטוח. אלו יכולים לקבל המלצה מחבר או קולגה ולאתר בקלות חוקר, שיתאים לכל משימה. מלבד זאת, עורכי דין ועובדי חברות ביטוח מוקפים בחוקרים פרטיים מדי יום, מאחר ובמסגרת תפקידם הם נזקקים לשרותי חקירות בתדירות גבוהה. רוב האנשים יאלצו לסמוך על האינטואיציה והרושם שיקבלו בעת הפגישה במשרדי חקירות.

כפי שציינתי במאמר קודם, חשוב לקבל עצה מחבר או עורך דין, המעסיק ומכיר משרדי חקירות. המלצה נוספת שאוכל לתת לכם היא, לשאול שאלות רבות לפני שתקבלו החלטה, מתי, איפה או האם לשכור חוקר פרטי. שאלות שתשאלו יביאו לכך שתכירו טוב יותר את תחום החקירות ובתקבלו החלטה מושכלת יותר.

 

רשיון

חוקרים פרטיים פועלים תחת רשיון מיוחד. בכדי לקבל רשיון יש לעמוד בתנאים שנקבעו בחוק. החוק קובע בין השאר, כי יש להגיע לגיל מסויים, להיות בעל עבר נקי (ללא הרשעות פלילילות על פי רוב), לסיים תקופת התמחות מלאה ולעבור מבחן באתיקה מקצועית ודיני ישראל. במדינות העולם קיימים חוקים משתנים לגבי מדיניות הרישוי של חוקרים פרטיים. בארצות הברית לדוגמא, ישנן מדינות בהן חוקרים פרטיים יכולים לפעול ללא רשיון כלל. חוקרים בישראל משלמים אגרה שנתית, בכדי לחדש את תוקף רישיונם.

נסיון

חוקרים רבים עסקו בעברם בתחומי חקירות כאלה ואחרים. חלקם יוצאי שרות הבטחון הכללי, יחידת חקירות במשטרה, או יחידת חקירות של גוף ממשלתי כגון מס ערך מוסף או מס הכנסה. רבים מבין החוקרים שעוזבים את מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), לאחר תום שרותם הצבאי מבקשים להיות חוקרים פרטיים באזרחות.

במקביל,תוכלו לפגוש חוקר פרטי שהחל לעסוק בתחום ללא כל הכשרה מוקדמת. כולם יעברו תקופת התמחות במשך שלוש שנים מלאות, אלא אם יקבלו אישור מיוחד, שכן חוקרים, יוצאי מערכת הבטחון על זרועותיה, יכולים להגיש בקשה לקיצור או ביטול תקופה זאת. על פי רוב, לאחר כמה שנים של עבודה אינטנסיבית, צובר חוקר פרטי ניסיון רב.

רבים מהחוקרים מגוונים את עבודתם ועוסקים בתחומים רבים. על פי רוב, חוקרים פרטיים מתחילים את דרכם בחקירות של תביעות ביטוח, כגון: גניבות, ניסיונות הונאה, זיופים, תאונות דרכים, תאונות עבודה, פריצות, שריפות, תאונות אישיות, אימות תביעות וכדומה.

ניסיוני מלמד כי רק כעבור מספר שנות עבודה בחקירות, ניתן לומר בוודאות אילו חוקרים פרטיים מתאימים יותר לביצוע חקירות בתחום ספציפי. חלק מהחוקרים יתאימו לביצוע מעקבים, חלק אחר לביצוען של חקירות ואימות תביעות ביטוח וחלקם לביצוע חקירות בכיסוי.

לא בכל יום פוגשים חוקר פרטי שידע לשלב ולבצע בצורה מושלמת, סוגים רבים של חקירות. אין בדברי בכדי להמעיט מערכם של חוקרים כאלה או אחרים. להפך, לעיתים תעדיפו להעסיק חוקר פרטי המתמחה בביצוע מעקבים או כזה שידע לחקור תחת כיסוי. הבחירה תלויה בעיקר בצרכיו של הלקוח. אין ספק כי משרד עורכי דין גדול יזדקק לסל שרותים נרחב יותר, בהשוואה לאדם המחפש אחר חייב שנעלם.

משרדי חקירות
ספורים מעסיקים חוקרים פרטיים, יוצאי שרותי הבטחון שהתמחו בתחום ספציפי והפכו לשם דבר. לדוגמא, העסקתו של יוצא שרות הבטחון הכללי שהתמחה באבטחה, או יוצא יאח"ה (יחידה ארצית לחקירות הונאה במשטרה). העסקתו של מומחה, עשויה להקנות יתרון יחודי לאותו משרד.

לקוחות והמלצות

קבלת המלצות מלקוחות קודמים של חוקרים פרטיים עשויה להיות בעיה. חוקים ואתיקה מקצועית מחייבים אותנו בשמירה הדוקה על דיסקרטיות וסודיות. אין באפשרותם של משרדי חקירות לפרסם פרטים כלשהם אודות לקוחותיהם ו/או תיקי החקירה שביצעו עבורם. למעשה, רק אישור מפורש מהלקוח, צו בית משפט ובמיקרים חמורים צו מאת היועץ המשפטי לממשלה, יכולים לאפשר את חשיפת תיקי החקירה.

חוקרים פרטיים יוכלו לספר לכם כי עבדו עבור "חברות ביטוח גדולות, גופי תקשורת, בנקים, עורכי דין", אך אין באפשרותם לחשוף כל פרט שעשוי לפגוע בחובתם החוקית. לא תשמעו שמות של אנשים, לא תראו תצלומים, סרטי וידאו או דוחות חקירה. חוקר פרטי שיציגו נתונים אלה בפניכם, מסכן אתכם ואת עצמו!

מתי לשכור חוקרים פרטיים

 

אחת השאלות החשובות הנה האם יש צורך בשרותיו של חוקר פרטי. החלטה זו עשויה להתברר ככיבדת משקל בעת קיומו של הליך משפטי, כזה או אחר. שכירת שרותיהם של חוקרים עשויה להטות את המאזניים לכאן או לכאן. הסיבות לכך רבות ומגוונות. לצורך קבלת ההחלטה, חשוב לקבל יעוץ משפטי. לדוגמא, בעת הרצון לבנות תיק גירושין קיימת האפשרות לשכור חוקר פרטי.

מאידך, יתכן ועורך הדין שייצג אתכם, ירצה לנהל את תיק הגירושין בצורה אחרת ויחשוב כי חוקרים פרטיים יזיקו למאמציו. לכן, חשוב מאד לקבל את עצתו של עורך דין, לפני קבלת החלטה עצמאית והעסקתו של חוקר פרטי. עורך הדין יוכל להמליץ על חוקרים פרטיים שהוא מכיר, להחליט אם ומתי הוא זקוק לחוקרים ולאילו צרכים בדיוק.

שיתוף במידע

לאחר שהחלטת להעסיק חוקרים פרטיים, כל מערכת היחסים ביניכם תתבסס על העברת מידע. כוונתי היא להעברת מידע דו כיוונית. הכרחי לחלוק ולשתף את החוקרים בכל מידע רלוונטי, הידוע לכם אודות אובייקט החקירה. לעיתים קרובות, בחלקי מידע שעשויים להראות לכם חסרי משמעות, טמון המפתח להצלחה או כישלון. מעבר לכך, כל פיסת מידע שתמסרו לחוקרים יקצר את מהלך עבודתם ועשוי לחסוך לכם כסף. שיתוף מלא, בכל פרט הידוע לכם עשוי לתרום לביצוען האופטימלי של חקירות עבורכם. זיכרו זאת. אחרת, תבזבזו את כספכם לחינם.

אופן התשלום לחוקר פרטי

יותר ויותר חוקרים פרטיים יבקשו מקדמה או תשלום חודשי קבוע עבור שרותיהם. תשלום זה יכול לנוע בין מאות לאלפי שקלים בחודש. דרישתם פתוחה ונתונה למשא ומתן, אם כי לגיטימית לחלוטין. בדיוק כמו שעו"ד ידרוש קבלת מקדמה, בעת תחילת הטיפול בלקוח. לעיתים תדרשו לשלם מקדמה, לפני תחילת העבודה ואת יתרת התשלום רק לאחר קבלת דוח החקירה הסופי. בפעמים אחרות עשויים החוקרים לדרוש 50% מסך התשלום, מראש. לפני תחילת עבודתם (ניתן להציע את כל התשלום מראש עבור הנחה במחיר שסוכם).

חשוב להבין כי המדובר בתנאי שוק חופשי והתשלום, כולו או חלקו, פתוח למשא ומתן. מאידך, חשוב מאד לסכם את תנאי התשלום במלואם, לפני תחילת העבודה ועדיף להעלות את הדברים על הכתב. גורם נוסף אותו יש לקחת בחשבון הוא גודלו של משרד חקירות. אומנם, משרדי חקירות גדולים בונים לעצמם מוניטין ודואגים ליחסי ציבור ברמה גבוהה.

מאידך, בעת שכירת שרותיו של משרד חקירות גדול יש לקחת בחשבון כי מעבר לתשלום עבור שרותייהם של חוקרים פרטיים, תישאו גם בעלויות נוספות, שכן מישהו צריך לממן את עלות תפעולה של המכונה המשומנת. על פי רוב, עלות שעת עבודתו של חוקר פרטי ממשרד חקירות קטן, תיהיה זולה יותר.

אני באופן אישי עבדתי במשרדי חקירות רבים, גדולים מאד וקטנים. אוכל לספר לכם ממקור ראשון, כי חלק ניכר מהתשלום שאתם מעבירים למשרד גדול נשאר בכיסייהם של בעלי המשרד ואינו מועבר לחוקרים שביצעו את העבודה. חוקרים פרטיים, פרילנסרים ברובם, מרוויחים אחוזים מתוך כל פעולה או תיק חקירה בו הם עובדים. משרדים גדולים עשויים לשלוח חוקרים פרטיים צעירים וחסרי ניסיון, במטרה לשלם להם אחוזים נמוכים יחסית, עבור עבודתם.

שוב, אני מדבר על מיקרים בהם ניתקלתי וללא הכללות. יתורנן היחסי של משרדי חקירות גדולים הנו בהעסקתם של חוקרים פרטיים רבים, הפרוסים כמעט בכל מקום במדינה. יתרון זה בא לידי ביטוי בעת ביצוע חקירות עבור חברות ביטוח, שנוהגות להעביר עשרות תיקי חקירה, באזורי הארץ השונים. כאשר משרד מעסיק עשרות חוקרים, אין כל בעיה לבצע חקירות "מהיום למחר" בכל אזור במדינה.

מהות החקירות והיקפן

כדי לדעת מהם העלויות הצפויות לכם, יש לקבל החלטה לגבי מהות החקירות הדרושות לכם. חוקר פרטי צריך לדעת בדיוק מה דרוש לכם. ככל שדרישתכם תיהיה כללית יותר, כך יתווספו עלויות נוספות. לדוגמא, אם אתם רוצים לדעת אודות התנהגותו של אדם. האם חשוב לכם לדעת מי הם שותפיו בעבודה ועמיתיו העסקיים. או שמה ברצונכם לקבל מידע אודות עברו התעסוקתי, בדיקת רקע. יתכן כי אתם זקוקים לשני הדברים גם יחד.

האם יש צורך בביצוע מעקבים ממושכים אחרי מועמד לתפקיד רגיש בארגון או אולי יספיק לחקור בכיסוי את מעסיקיו הקודמים, חבריו לעבודה, בצבא ובבית הספר התיכון. הכל שאלה של עלות מול תועלת. בתביעות נזיקין גדולות, ניתקלים חוקרים פרטיים בשאלה שהתשובה עליה אינה חד משמעית. איך עדיף לבדוק את מצבו התפקודי של התובע? האם עדיף לערוך חקירות מקיפות תחת כיסוי, בין שכניו ובני משפחתו, תוך לקיחת סיכון של חשיפה.

או אולי עדיף לשלוח חוקרים שיבצעו מעקבים אחר התובע, יצלמו אותו בוידאו וילמדו אודות רמת תפקודו. הסיכון שבחשיפת מעקב נמוך בהרבה, שכן בעת ביצוע חקירות בכיסוי, לא תמיד ניתן לדעת את מי אנו חוקרים. אולי המדובר בחבר טוב של התובע או באדם חשדן, שידאג לספר לתובע אודות ביקורם של זרים, השואלים שאלות. כמו שאמרתי קודם, כל מקרה לגופו.

סיכום – בחירתם של חוקרים פרטיים

ההחלטה אם, את מי ומתי לשכור חוקרים פרטיים הנה החלטה חשובה ויש לקבלה תוך בחינת מכלול השיקולים הנ"ל. בחירה נכונה של חוקר פרטי עשוייה להשפיע על גורלם של הליך משפטי או החלטה עסקית חשובה. חשוב לזכור כי החוקרים נועדו לשרת אתכם, לחקור עבורכם ולייצג את האינטרס שלכם.

זיכרו כי בחירתם של חוקרים פרטיים תלוייה בצרכים המדוייקים שלכם. החוקרים הפרטיים מצידם, צריכים להבין כי שרות הלקוחות ושביעות רצונם הנם אחד. חשוב כי תבחנו ותבדקו היטב, לפני קבלת החלטה ושכירת שרותיהם של חוקרים לביצוע חקירות פרטיות. בדיוק כמו לפני בחירתו של עורך דין או קבלת החלטה עסקית חשובה.


רוצים לשאול ולקבל מידע נוסף?

ניתן להפנות כל שאלה או בקשה באמצעות דוא"ל. חוקרים פרטיים מנוסים, יענו על כל שאלותיכם ויסייעו ככל שניתן. במקביל, ניתן להעלות שאלות ולהשתתף בדיונים המתקיימים בפורום חוקרים פרטיים.

                                                                                      


לשיחת יעוץ מקצועי עם חוקרי משרדנו התקשרו עכשיו:
0775446977
צור קשר
 

  תחומי חקירות פרטיות
 
- חקירות
- חוקרים
- האזנת סתר
- פוליגרף


  חוקרים פרטיים ממליצים

- אינדקס חוקרים פרטיים
- חקירות פרטיות
- מידע עסקי
- האזנת סתר
- חקירות פנים ארגוניות
- איתור כתובת
- עורך דין פלילי